Opactwo Cystersów Sulejów – solidny odpoczynek, z bogatą historyczną przeszłością- przez cały rok.

W centralnej części Polski jest takie pewne miejsce, warte zobaczenia, odwiedzenia. Miejscem tym jest
Opactwo Cystersów Sulejów , będące równocześnie kompleksem barokowej budowali. W skład opactwa wchodzi późnoromańska bazylika pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego (materiał bud. -piaskowiec szydłowieckiego), mającą dość dobrze zachowaną: zakrystię i kapitularz oraz mury obronne, ruiny zachodniego i południowego skrzydła, arsenał oraz budynki gospodarcze, a także mieszkalne. To właśnie te miejsca zapraszają turystów przez cały rok. Do odwiedzenia ich i zetknięcia się z bogatą historią oraz niepowtarzalnym klimatem tego urokliwie- zabytkowego zespołu budowli.

Co takiego warto odwiedzić, będąc na miejscu?

Warto odwiedzić:
• Trójnawowa architektoniczna budowla- wybudowana na planie krzyża łacińskiego z barokowym wyposażeniem oraz ściennymi malowidłami, oferuje miłośników kultury średniowiecznej do odwiedzenia:
• Liczne detale (elementy) będące w pobliżu budowli i miejsc tj.: tympanon, rozety, portal schodkowy, ekspozycję muzealną- przedstawiającą obiekty sakralne- w kapitularzu z gotyckim krużgankiem (stanowiący: architektoniczną całego założenia).
• Na terenie Opactwo Cystersów Sulejów można podziwiać ze względu m.in. na obecność: murów obronnych, bramy, baszty oraz zabudowań mieszkalnych, a także i gospodarczych.

Uwaga!:
Obecnie w tym miejscu ulokowany został przepiękny hotel wraz z restauracją i muzeum, w którym można oglądać- liczne pamiątki dotyczące dziejów opactwa sulejowskiego.

Historia Opactwa Cystersów

Budowę opactwa ufundował w 1176 r. król Polski Kazimierz Sprawiedliwy, który przebywając i goszcząc- w tych stronach w czasie polowania zakochał się w nich. Urzeczony niezwykłym pięknem okolicznych lasów, zdecydował się sprowadzić tu zakon francuskich cystersów.
Opactwo Cystersów Sulejów w czasie swojego rozkwitu gościło królów i książęta, np. Władysława Jagiełłę, który zatrzymał się w tych rejonach na odpoczynek. W drodze do pobliskiego Wolborza na przegląd rycerstwa polskiego. Mającego wkrótce wyruszyć na bitwę pod Grunwaldem w 1410 r. Niestety w 1819 r. zgromadzenie cystersów zostało zlikwidowane (rozwiązane), a zabudowania zaczęły stopniowo podupadać w ruinę. Później, bo dopiero w 1986 r. cystersi ponownie odzyskali swą pierwotną posiadłość i powrócili na te tereny. Przywrócili opactwu dawny, świeży blask – dawną jego aurę świetności.

Dojazd do opactwa

Należy kierować się zjazdem z trasy nr 12 w miejscowości Piotrków Trybunalski – Opoczno na północ, za mostem przecinającym rzekę Pilicę. Cały czas, dalej należy podążać zgodnie ze wskazywaniami: tablic drogowo- informacyjnych.

Trzygwiazdkowy hotel- Podklasztorze

Na terenie Opactwo Cystersów Sulejów znajduje się trzygwiazdkowy hotel o nazwie Podklasztorze, obiekt będący od wieków- w sąsiedztwie XII-wiecznych budowli barokowych.
Hotel dysponuje dobrze wyposażonymi 50 pokojami gościnnymi oraz 2 apartamentami- z aneksami kuchennymi. Wnętrza wszystkich pokoi są eleganckie ozdobione. Równocześnie wszystkie pokoje mają klasyczne meble i zachowany podział na: część sypialną oraz część wypoczynkowo- rekreacyjną.

Standard hotelu – prawdziwie trzygwiazdkowy

Na wyposażone każdego pokoju hotelowego skład się: telewizor, sofa, biurko, Wifi.
Z kolei wszystkie- hotelowe łazienki posiadają kabiny prysznicowe oraz bezpłatne przybory toaletowe dostępne dla naszych hotelowych Gości.

Posiłki, hotelowe dania, bar hotelowy

W ciągu dnia- śniadanie zawsze podawane/ serwowane są dla Gości w niezwykle stylowej sali śniadaniowej. Nasza hotelowa restauracja, oprócz wysokiego standardu obsługi zawsze oferuje Państwu szeroki wybór tradycyjnych dań. Posiłków pochodzących z naszej polskiej i smacznej kuchni. Wszystkie dania przygotowujemy dla Państwa – zawsze i wyłącznie ze świeżych produktów. Posiadamy również bar, oferujący bardzo duży wybór koktajli i drinków oraz gotowych przekąsek regionalnych, proponowanych pomiędzy głównymi posiłkami w trakcie dnia.

Atrakcje kulturalno- artystyczne

W hotelu organizujemy różnorodne pokazy, występy, a także słynne walki rycerskie, tańce towarzyskie, w tym regionalne. Istnieje też możliwość korzystania z krytego basenu, sauny, siłowni, stołu bilardowego, SPA, tenisa stołowego oraz wzięcia udziału w urządzanych przez nas- wycieczkach krajobrazowo- zapoznawczych. Dodatkowo jako hotel: dysponujemy całkowicie bezpłatnym parkingiem, dostępnym na miejscu dla naszych Gości.

Ponadto:  Nasi Goście mają możliwość skorzystania również: z Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego.

Dodatkowe udogodnienia czekające dla naszych Gości

Udogodnienia to:
• bezpłatnie Wi-Fi, nawet w tzw. Lobby,
• przyjazny zwierzętom,
• klimatyzacja pokoi oraz obiektu, hotelu,
• pokoje dla niepalących,
• przyjazne zwierzętom,
• recepcja 24h,

Zapraszamy serdecznie Państwa w nasze niesamowicie przyjazne i bogato historycznie miejsce- z możliwością odpoczynku i relaksu w komfortowych, iście luksusowych warunkach. Spędźcie Państwo ten czas, radośnie i aktywnie. Z uzupełnieniem o solidną dawkę – lekcji historii tego uroczego miejsca. Gwarancja świetnego odpoczynku przez cały rok!