5 kultowych bijatyk, w które musisz zagrać!

Od wielu lat gry z gatunku bijatyk cieszą się sporym zainteresowaniem wśród rzeszy graczy. Początkowo dotyczyło to salonów gier z automatami, gdzie lokalni zapaleńcy walczyli ze sobą miano największego wojownika na dzielnicy. Choć od 90. ubiegłego wieku zmieniło się prawie wszystko, to jednak naparzanki mają się naprawdę dobrze. W sprzedaży można znaleźć nie tylko kontynuacje popularnych klasyków, ale i zupełnie nowe tytuły. Z tego też powodu warto więc przyjrzeć się tym najciekawszym grom z gatunku. Na różnych stronach www można znaleźć przeróżne rankingi. Stąd też poniżej znajduje się nasza subiektywna lista 5 kultowych bijatyk, w które warto zagrać.

Virtua Fighter

Pierwsza część serii Virtua Fighter to tytuł, który jest przełomowy pod kilkoma względami. Czynnikiem mającym na to wpływ jest silnik graficzny 3D, co dodawało potyczkom głębi. Kolejnym plusem gry jest duża różnorodność bohaterów i to nie tylko z uwagi na wygląd, ale i preferowany styl walki.

Tekken 3

Mówimy tu o prawdziwej klasyce gatunku, gdyż tytuł ten jest wysoko ceniony przez graczy i jednocześnie szalenie popularny. W chwili wejścia na rynek Tekken 3 był wręcz idealną grą. Mamy tu bowiem oprawę graficzną 3D, różnorodność wojowników, a także interesujący system walk.

Mortal Kombat

Inauguracyjna część tej klasycznej serii nawalanek swój początek ma w automaty Arcade. Tym z czym kojarzona jest do dziś to duża brutalność i tzw. fatality – specjalne sekwencje ruchowe prowadzące do egzekucji pokonanego przeciwnika w efektowny i brutalny sposób. Gra Mortal Kombat ma status kultowej, co widać po kolejnych kontynuacjach oraz przenoszeniu świata gry na duży ekran.

Street Fighter IV

Czwarta część serii Street Fighter miała fantastyczne przyjęcie. SF IV ma rozbudowaną mechanikę walk dającą wiele frajdy. Całość potęguje komiksowa oprawa graficzna. Można wręcz pokusić się o tezę, że tytuł ten jest udanym mariażem klasyki z nowoczesnością.

Soul Edge

Soul Edge jest bijatyką wypuszczoną przez studio Project Souls i pod różnymi względami ma w sobie coś zbliżonego do serii Tekken. Warto jednak pamiętać, że nie jest to czysta kopia, bo mamy tutaj do czynienia ze zgoła odmiennym klimatem. Do tego możliwość użycia broni czy też wyrzucania oponentów poza arenę pozwalało na szybkie i efektowne zwycięstwo.