Jak wybrać idealny gramofon?

Nie każdy sklep z gramofonami oferuje same najlepsze sprzęty. Dlatego warto wiedzieć, czym różnią się dane modele i w jaki sposób wybrać ten, który będzie najbardziej zbliżony do ideału. Gramofony dzielą się przede wszystkim na trzy typy: gramofon manualny, półautomatyczny oraz automatyczny.

Gramofon manualny wymaga ustawienie ręcznego. Mając taki, trzeba samodzielnie ustawić ramię, zmienić stronę płyty czy opuścić igłę. Przy gramofonie półautomatycznym, ramię podnosi się samo, a urządzenie wyłącza się tuż po końcu nagrania. Gramofon automatyczny natomiast potrafi odtworzyć zakończoną płytę ponownie.

Wybierając gramofon należy odnaleźć sklep z gramofonami, którego obsługa będzie potrafiła dobrze i profesjonalnie Ci pomóc. Podczas wyboru warto zwrócić bowiem uwagę na części składowe urządzeń.

Duża waga gramofonu to niekoniecznie jego wada, ponieważ wysokiej jakości podstawa zazwyczaj jest masywna, co łączy się z większym ciężarem. Jeśli choć jedna część podzespołu okaże się słaba, gramofon może okazać się niewystarczającym do użytku. Podstawa każdego gramofonu ma ogromny bowiem wpływ na jakość wydawanych przez niego dźwięków, a także na wytłumianie ewentualnych drgań.

Drgania eliminowane są także przez odpowiednio dobrany talerz, na którym umieszcza się płytę. Talerz musi być stabilny, a w większości przypadków mierzy trzydzieści centymetrów średnicy – czyli tyle, ile wynosi średnica dużej płyty winylowej.

Poza talerzem warto też zwrócić uwagę na napęd gramofonu. Dobry sklep z gramofonami oferuje zapewne odtwarzacze z trzema podstawowymi napędami: bezpośrednim, przekładniowym lub paskowym. Napęd bezpośredni stosowany jest przeważnie przez DJ-ów na ich profesjonalnym sprzęcie.

Napęd przekładniowy natomiast to wysoka trwałość, która wiąże się niestety także z dosyć wysoką ceną. Dlatego najpopularniejszym napędem gramofonów jest paskowy, w którym co jakiś czas trzeba będzie wymieniać pasek. Ważną częścią składową, której jakość wpływa na wydobywany z gramofonu dźwięk jest również wkładka i igła. To serce sprzętu.

Najlepiej sprawdzą się wkładki elektromagnetyczne typu MC, które są nieco droższę od MM, aczkolwiek przewyższają je znacznie w jakości dźwięku. Najtańszą igłą jest typ sferyczny, natomiast znacznie lepszą jakość oferują igły eliptyczne. Jeszcze lepsze (ale również znacznie droższe) są natomiast igły fine line – zdecydowanie trwalsze, wytrzymalsze, o wyższej jakości przenoszenia.

Kategoria: kultura, muzyka