Pasjonująca fotografia! Skąd czerpać inspirację?

Kreatywna praca wiąże się z wieloma wyzwaniami. Należy połączyć własne pomysły z technicznymi możliwościami, a do tego wymaganiami klienta. To właśnie z tym mierzą się fotografowie. Nieustanne poszukiwania inspiracji i weny to dla nich chleb powszedni. Tylko skąd właściwie je czerpać? Jak wykreować swój własny, unikalny styl? Na pewno warto korzystać z dostępnych zasobów i nauczyć się je wykorzystywać na swój sposób. Co to oznacza? Aby, nie próbować odtwarzać znalezionych efektów sesji 1:1. Skupiając, się na detalach można dostrzec wiele różnych, ciekawych rozwiązań i poszczególnych elementów, które można następnie połączyć z własnymi pomysłami.

Gdzie zatem szukać inspiracji do zdjęć?

Właściwie uruchamiając, własną kreatywność inspirację do zdjęć można, zaczerpnąć ze wszystkiego, co nas otacza. Architektura, natura i sztuka potrafią doskonale oddziaływać na zmysły i wyobraźnie. Dobrze również obserwować prace cenionych fotografów. Mogą one nie tylko inspirować, ale stać się również cenną lekcją. W Internecie i mediach społecznościowych dostępne są niezwykle ciekawe i inspirujące strony i profile, które z pewnością okażą się przydatne i dostarczające inspiracje fotograficzne. O to niektóre z nich!

Strony internetowe o fotografowaniu:

Mowa o stronach, stanowiących bogatą bezę przepięknych zdjęć o bardzo różnej tematyce. To strony często pozwalające na samodzielną publikację własnych dzieł, po to, by dzielić się nimi właśnie z tymi, których również interesują inspiracje fotograficzne. Należą do nich min. Fickr, Behance, a także World Press Photo. Warto zaglądać także na strony poświęcone tematyce fotografii, które nie tylko posiadają sporą bazę obrazów, ale również przemycają mnóstwo cennych treści. W tym przypadku poleca się portal: Digital Camera Polska, Świat Obrazu, a także Fotopolis.

Portale społecznościowe, jako bogate źródło inspiracji zdjęciowych:

Nie da się ukryć, portale społecznościowe wręcz kipią od ilości publikowanych w nich zdjęć. Są kopalnią inspiracji, a nie rzadko również wiedzy. To miejsca, w których można również podyskutować z innymi artystami i dzielić się własnymi pracami. Między innymi na Facebooku możemy znaleźć grupy tematyczne o fotografii oraz fanpage artystów. Ponadto mnóstwo ciekawych profili z bardzo dobrymi i ciekawymi fotografiami znajdziemy na Instagramie oraz Pintereście. Prezentować mogą one efekty z sesji profesjonalistów, jak i amatorów w tym zawodzie. Na portalach społecznościowych można obserwować budowanie portfolio i postępy artystów, a także czerpać od nich pomysły i poznawać nowe możliwości.