Co zabrać na wycieczkę górską?

Wycieczki górskie to świetny pomysł na aktywne spędzenie wakacji. Możemy wybrać się w polskie góry lub odważyć się wyjechać gdzieś za granicę. Jednak taka wycieczka to spore wyzwanie dla naszego organizmu. Co musimy zabrać ze sobą w góry? Jak przygotować się na wycieczkę górską?

Odpowiedni strój

Jeśli chodzi o wycieczki górskie, to najważniejszy będzie zakup odpowiedniego ubrania. Przede wszystkim musimy kupić dobre obuwie, dzięki któremu będziemy mogli bez obaw chodzić po stromych szczytach. Ważne jest to, żeby przed wyjściem w góry wybrać się kilka razy na spacer w nowych butach, żeby upewnić się, że nie będą nas one obcierać. Z założenia takie buty powinny być wygodne, ale może się okazać, że będziemy musieli je najpierw rozchodzić. Jeśli chodzi o pozostałe części ubrania, ważne jest to, żeby były one dla nas wygodne. Warto zwrócić uwagę na to, żeby materiał, z którego wykonane są nasze ubrania. Musi to być coś oddychającego, bo jeśli zdecydujemy się na strój z poliestru, będzie nam gorąco i będziemy się pocić. Zdecydowanie warto wziąć ze sobą jakąś bluzę lub kurtkę, bo może się okazać, że na szczycie będzie znacznie zimniej, niż na dole.

Weź ze sobą wodę

Bardzo ważna będzie też woda mineralna. Nawet jeśli będziemy chcieli iść tylko na krótką wycieczkę, zawsze powinniśmy mieć przy sobie wodę. Wspinaczka górska jest jednak sporym wysiłkiem dla naszego organizmu, więc musimy zadbać o nawodnienie swojego organizmu. Nie będziemy mogli nic zrobić, jeśli zaczniemy mieć symptomy odwodnienia w górach. Warto też wziąć ze sobą coś do jedzenia, żeby posilić się, kiedy już zdobędziemy szczyt. Czasem na górach możemy znaleźć restauracje dla turystów, ale nie jest tak zawsze. Dlatego tak ważna jest woda mineralna oraz jedzenie.

Odpowiedni plecak

Nawet jeśli zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt, nic on nam nie da jeśli nie będziemy mieli w czym go przenosić. Dlatego warto zainwestować w odpowiedni plecak. Jego rozmiar powinien zależeć od tego czy zamierzamy nocować w górach w namiocie, czy wrócimy na noc do hotelu. Jeśli chcemy zabrać ze sobą dużo rzeczy, najlepszy będzie plecak turystyczny o pojemności przynajmniej 45 litrów. Ważne jest jednak to, żeby nie zabierać ze sobą zbyt wielu przedmiotów, bo każda rzecz oznacza większy ciężar, który będziemy musieli ze sobą nosić. Nie ma więc sensu tutaj przesadzać, bo może to wpływać na nasz komfort podczas marszu. Dlatego warto ograniczyć się do minimum jeśli chodzi o ciężar na naszych plecach.