Zawód barmana

Urodziny mogą być idealną okazją do spełniania czyjegoś marzenia i podarowania mu możliwości szkolenia się w dziedzinie o jakiej marzył. Wiele firm oferuje kursy jako doskonały podarunek, dlatego na rynku funkcjonuje bardzo duża gama różnych szkoleń czy kursów, z której możemy wybierać. Wybór kursu zależy od preferencji danej osoby. Jedni wolą kursy gotowania a drudzy kursy barmańskie. Kursem barmańskim zainteresują się szczególnie te osoby, które często uczęszczają do klubów i podziwiają zręczną pracę barmana przy mieszaniu drinków. Jeśli znamy taką osobę, to właśnie na urodziny możemy podarować jej możliwość podniesienia swoich umiejętności i odbycie szkolenia barmańskiego.

Jakie umiejętności powinien mieć barman?

Praca barmana to praca, która rozpoczyna się popołudniami i kończy późną nocą, dlatego ważne jest, żeby osoba była raczej nocnym markiem i lubiła spędzać noc poza domem. Zawód barmana nie jest związany tylko z klubami, zatrudnienie można znaleźć też przy innych rodzajach imprez, choćby firmowych eventach, weselach czy imprezach okolicznościowych.

Barman musi mieć dobry kontakt z ludźmi, być osobą otwartą, komunikatywną i nastawioną na pomoc klientom. Musi posiadać wysoką kulturę osobistą, uczciwość, opanowanie, wyrozumiałość, asertywność oraz umiejętność negocjacji, która może się przydać przy pracy z trudnymi klientami. Osoba taka musi być także zorganizowana i uporządkowana, potrafić obsługiwać kasę i rozliczać klientów z rachunku.

Jak zostać barmanem?

Do zawodu barmana przygotowują różne kursy barmańskie. Zdarza się też tak, że zatrudnienie można znaleźć bez specjalistycznego przeszkolenia. Wszystko to zależy od rodzaju lokalu do jakiego chcielibyśmy aplikować. Z kolei jeśli marzy nam się praca w najlepszych klubach w mieście to raczej powinniśmy postawić na samorozwój i doszkalanie się, bo jak wiadomo na rynku pracy może być silna konkurencja. Oprócz szkoleń często są też organizowane konkursy barmańskie, gdzie możemy zaprezentować swoje umiejętności. Wygrana a nawet sam udział może sprawić, że ktoś nas zauważy i zaproponuje nam współpracę, dlatego warto brać udział w tego typu imprezach.

Ile zarabia barman?

To ile będziemy zarabiać w dużej mierze będzie zależeć od czynników, które są wymienione wyżej. Na nasze zarobki będą się składać przebyte szkolenia, doświadczenie, rodzaj lokalu, miejsce zamieszkania (w małych miastach jest mniejsza ilość klubów, więc zapotrzebowanie na profesjonalnych barmanów też jest niskie i pociąga za sobą mniejsze zarobki) oraz napiwki, które uzyskamy dodatkowo od klientów. Przy napiwkach dużą rolę ogrywa osobowość barmana i jego sposób obchodzenia się z klientem.