Jak przygotować się do podróży camperem?

Obecnie bardzo modne stają się podróże camperem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to ciekawy sposób na spędzenie wakacji. Z pewnością jest to coś zupełnie innego, niż zwyczajne wakacje w hotelu. Jednak na taką przygodę trzeba się przygotować. Jak możemy to zrobić?

Zaplanuj trasę

Najważniejszym krokiem będzie to, żeby zaplanować jakie miejsca chcemy zwiedzić. Nie jest to proste, bo podróże camperem wyglądają zupełnie inaczej, niż przejazd samochodem do hotelu. Na początku warto obierać bliższe trasy, bo znacznie łatwiej jest je zaplanować. Będziemy musieli nie tylko wybrać miejsca, które chcemy odwiedzić, ale też poszukać lokacji, w których będziemy mogli się zatrzymać na noc. Warto też rozplanować wszystkie koszty, takie jak płatne przejazdy czy wjazd na pole campingowe.

Zapoznaj się z przepisami

Niezależnie od tego w jaki sposób i gdzie podróżujemy, bardzo ważne będzie to, żebyśmy znali przepisy ruchu drogowego. W przypadku camperów będą one nieco inne, niż dla samochodów osobowych. Dla przykładu, są drogi, na które w ogóle nie wjedziemy takimi dużymi samochodami. Ważne jest też to, żeby upewnić się jak wyglądają przepisy w innych krajach, jeśli będziemy wyjeżdżać poza kraj. Czasem jest tak, że w danym państwie będziemy musieli zapłacić dodatkowo za przejazd camperem przez pewne drogi, w szczególności mosty oraz tunele. To bardzo ważne, żeby to wiedzieć, bo jeśli złamiemy przepisy, będziemy zmuszeni do zapłacenia kosztownych mandatów.

Sprawdź stan pojazdu

Niezależnie od tego, jak długa jest nasza trasa, powinniśmy sprawdzić stan pojazdu zanim wyruszymy w trasę. Warto zabrać go do mechanika, który dokładnie sprawdzi czy wszystko jest w porządku z naszym pojazdem. Najważniejsze będą tutaj hamulce oraz silnik, szczególnie, jeśli wybieramy się gdzieś dalej. Warto też sprawdzić instalację wodną i gazową. Jeśli nie dokonamy przeglądu, może się okazać, że będziemy mieli jakąś awarię, a w obcym kraju może ona być prawdziwym problemem.

Zainwestuj w odpowiednie wyposażenie

Jeśli zależy nam na tym, żeby w camperze czuć się jak w domu, będziemy musieli zadbać o odpowiednie wyposażenie pojazdu. Będziemy potrzebować odpowiednich naczyń, które sprawdzą się podczas campingu, na przykład sztućce, czy garnki, których można używać nad ogniskiem. Warto też kupić grill gazowy, dzięki któremu będziemy mogli gotować tak, jak robilibyśmy to w domu. Świetnie sprawdzą się też rozkładane fotele, na których będziemy mogli posiedzieć na polu campingowym. W ten sposób podróże camperem będą prawdziwą przyjemnością.