Jaka jest najlepsza dieta?

Czym jest dieta?

Dla wielu osób słowo dieta kojarzy się z nieracjonalnym odchudzaniem się albo głodzeniem, żeby stracić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz. Jednak wbrew pozorom jest to sposób odżywiania, dostosowany do danej osoby oraz do danych celów i tego co chcemy osiągnąć. Choć mogłoby się wydawać inaczej to wiele diet to samo zdrowie.

Odmiany diet

Do najpopularniejszych diet zalicza się:
– zbilansowana, która ma dostarczać organizmowi energii i wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości, uwzględniając liczbę posiłków w ciągu dnia oraz płeć, wiek i aktywność fizyczną. Dostarczanie organizmowi odpowiednich porcji produktów przyczynia się do zachowania prawidłowego stanu układu krążenia, zmniejsza ryzyko rozwoju (lub też znacząco łagodzi objawy) cukrzycy.
– niskowęglowodanowa, która opiera się ograniczeniu przyjmowania wszelkich węglowodanów poniżej określonego poziomu. Zazwyczaj jest to poniżej 45% dziennego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Ten sposób żywienia może stać się dobrą metodą dla osób, dla których odchudzanie jest ważne. W tej diecie odrzuca się produkty wysokowęglowodanowe (pieczywo, makarony, ziemniaki i inne produkty zbożowe) i zastępuje się je przyjmowaniem produktów bogatych w białko i/lub tłuszcze (np. mięso, ryby jaja).
– niskotłuszczowa ogranicza pobieranie tłuszczu poniżej określonego poziomu. Najczęściej stanowi to około 20% całkowitych przyjmowanych kalorii. Ten sposób odżywiania bazuje na roślinach (owoce, warzywa, zboża, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona). Osoby stosujące dietę niskotłuszczową nie mają problemów z nadciśnieniem, nieprawidłowym poziomem cholesterolu czy drożnością naczyń krwionośnych. Warto jednak w tej diecie zadbać o tłuszcze nasycone, które są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
– wegańska, która obfituje w rośliny w każdej postaci. Problemem tej diety może być za mało spożywanych składników odżywczych, przez co trzeba układać jadłospisy, żeby zachować zdrowie.

Co zrobić, żeby stracić na wadze?

Pierwszym krokiem, kiedy zdecydowaliśmy się na odchudzanie jest odpowiednie przygotowanie się do określonej diety. Nie wolno natychmiast przestawić się na mniejsze ilości jedzenia, tylko stopniowo przyzwyczaić żołądek do planowanych zmian w naszym sposobie odżywiania. Kolejnym jest uzbrojenie się w cierpliwość. Nie wolno się poddawać na początku, kiedy to efekty nie są jeszcze widoczne gołym okiem. Trzeba dać naszemu organizmowi czas. Tak samo trzeba postępować z wychodzeniem z diety. Wszystko trzeba robić stopniowo i pomału. Na końcu zdrowa dieta ma sprzyjać naszemu organizmowi, który potrzebuje też węglowodanów, a nawet trochę tłuszczu.

W trosce o nasze zdrowie warto przeanalizować to, co jemu na co dzień, sprawdzić składy produktów i wybierać te, które są bardziej wartościowe. Nawet jeśli odchudzanie nie jest naszym celem to dbając o siebie, można zadbać również o nasz sposób odżywiania.