Co warto zobaczyć we Wrocławiu – mieście spotkań?

Hasło „Wrocław miastem spotkań” stało się bardzo trafnym hasłem promocyjnym. Doskonale odzwierciedla ono bowiem charakter tego miasta, w którym przenikają się kultury. Co warto w nim zobaczyć i jak się tam dostać?

Dlaczego “Miasto Spotkań”?

To miasto o ponad tysiącletniej tradycji, położone w południowo-zachodnim, atrakcyjnym zakątku Polski, nazywane jest miastem spotkań – spotkań zarówno ludzi związanych z kulturą, biznesem, religią, a także licznych turystów jak i studentów. „Wrocław – miasto spotkań” (lub w wersji angielskojęzycznej – „Wroclaw – the meeting place”) jest również oficjalnym promocyjnym hasłem miasta, które zostało przyjęte w 1998 roku. Określenie to prawdopodobnie wzięło się z homilii wygłoszonej przez Jana Pawła w 1997 roku podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Jego słowa nawiązywały do miejsca, gdzie zbliżają się do siebie trzy kraje i gdzie jednoczy się tradycja duchowa Zachodu i Wschodu.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Liczne atrakcje turystyczne Wrocławia przyciągają zwiedzających z każdej strony świata. Jest to więc także miasto spotkań osób różnych narodowości i kultur, idealne do oglądania o każdej porze roku. Atrakcyjne położenie nad Odrą z malowniczymi wyspami oraz ponad 120 mostami, ciekawe zabytki, a do tego szeroka baza miejsc na nocleg sprawiają, że przyjeżdżają tu turyści żądni wrażeń nie tylko z kraju, ale i z całego świata. A co najbardziej przyciąga ich do Wrocławia?

Poniżej lista najczęściej odwiedzanych przez podróżnych zabytków:

– Rynek – dawny, średniowieczny plac targowy, będący drugim największym placem Europy. W centrum zobaczyć możemy Ratusz z okresu późnego gotyku, oraz kolorowe kamienice z różnych epok, w pobliżu znajduje się również Plac Solny;
– Ostrów Tumski – najstarsza dzielnica Wrocławia, która zasiedlona była już w IX wieku. Obecnie miejsce to obfituje w liczne zabytki;
– Park Szczytnicki i Ogród Japoński – park rozciągający się na powierzchni ponad 100 ha. Ogród Japoński natomiast jest żywym przejawem japońskiej kultury i tradycji;
– Ogród Botaniczny – istniejący już od 1811 roku na, na jego obszarze znajduje się ponad 7500 gatunków roślin;
– Panorama Racławicka – ogromne malowidło o wymiarach 15×114 m, przedstawiające bitwę pod Racławicami;
– Kościół św. Marii Magdaleny – kościół z okresu gotyku, gdzie znajduje się XII wieczny portal romański, oraz atrakcyjny punkt widokowy na mostku pomiędzy wieżami.

Więcej informacji o wrocławskich zabytkach i o tym jak do nich dotrzeć znajdziemy w informacjach turystycznych pod adresem Rynek 14 i Sukiennice 12.

Jak dojechać do Wrocławia?

Wrocław jako jedno z największych miast w Polsce jest doskonale skomunikowany z innymi miejscowościami w kraju. Posiada także port lotniczy, który obsługuje loty niemal w każdy zakątek świata. Dla rodaków dobrym środkiem transportu są przede wszystkim samochody. Z Krakowa, przez Katowice prowadzi do Wrocławia autostrada A4, z Warszawy można dostać się tam drogami ekspresowymi, mijając Łódź. Osoby znad morza mogą wybrać nocny pociąg z Trójmiasta albo lot Gdańsk – Warszawa. Nieco mniejsze miasta, takie jak np. Bydgoszcz czy Kielce mają dobre połączenia autobusowe, które pozwalają już po kilku godzinach znaleźć się na wrocławskich brukowanych uliczkach. Niezależnie od tego, skąd jesteśmy, Wrocław zdecydowanie jest miejscem, które trzeba zobaczyć!