Który zamek warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć?

Wraz z rozpoczęciem wakacji rozpoczął się też sezon turystów i zwiedzania. Każdy z nas marzy o urlopie w górach czy na plaży, wylegując się podczas szumu morza. Jednak niektórzy wybierają inny typ wakacji, bardziej aktywny, skupiony na zwiedzaniu ciekawych i zabytkowych miejsc. Jednym z takich miejsc może być zamek Chęciny.

Zamek ten jest położony nad rozległą okolicą na skalistym wzgórzu o wysokości 367 m w miejscowości Chęciny, w województwie świętokrzyskim, pod Kielcami. Miasto rozłożyło się u jego stóp od strony północnej.

Budowa zamku

Budowla posiada charakterystyczny podłużny kształt i 3 wieże, w tym dwie baszty kamienne nadbudowane cegłami. Całość otaczają resztki kamiennego muru. Oryginalny wjazd do zamku prowadził od wschodu, poprzez drewniany zadaszony most postawiony na murowanych filarach. Posiadał on zabudowę zarówno murowaną jak i drewnianą, stały tu stajnie, kuźnia, piekarnia. Na dziedzińcu widać wielką dziurę. Jest to pozostałość studni zamkowej. Przy zamku górnym stoją dwie potężne baszty, stanowiące wraz obszarem między nimi (60 na 25-30 metrów) pierwotny zamek. Baszty w dolnych partiach pełniły funkcje więzienia, w wyższych magazynowe, mieszkalne i obronne. W zachodniej widać liczne otwory strzelnicze. W XVII wieku dziedziniec zamku górnego wzbogacił się jeszcze o modne wtedy arkadowe krużganki, co w szczątkowej postaci widać przy murze obwodowym od południa. Przy baszcie zachodniej, na której utworzono wspaniały punkt widokowy, stał od południa drugi, starszy budynek zwany skarbcem, bo prawdopodobnie tu przechowywano skarb państwa.

Historia zamku

Zamek Chęciny był ośrodkiem administracji książęcej. W dalszych dziesięcioleciach XIV wieku stał się siedzibą powiatu sądowego, od końca XIV wieku, twierdza służyła jako więzienie. Warownia była także obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego, gdzie w latach: 1310, 1318 i 1331 zwoływano zjazdy możnowładców i rycerstwa. Na zamku gościły także rodziny królewskie (Adelajda – druga żona Kazimierza Wielkiego oraz siostra tegoż króla – Elżbieta, sprawująca rządy w imieniu swego syna Ludwika Węgierskiego oraz królowa Bona).

Turystyka na zamku

Obecnie Zamek Chęciny jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Odbywają się tutaj pokazy średniowiecznego tańca oraz jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia w wyrabianych na zamku elementach rycerskiej garderoby. Jedna baszta zamku jest udostępniona dla zwiedzających, gdzie rozciąga się piękny widok na okolicę. W zamku znajduje się też galeria polskich herbów szlacheckich.