Wymarzone wczasy a pożyczka

Bardzo mało Polaków swoje planuje wakacje. Nie wynika to z chęci pozostania w domu, ale z nikłych zasobów finansowych. Wiele rodzin właśnie z tych względów decyduje się zostać w domu z dziećmi a przecież wakacje to sama frajda dla dzieci, choć dla dorosłych są one utrapieniem związanym z ogromnymi wydatkami, planowaniem i rezerwowaniem wczasów.

Jednak tak być nie musi. Czasami warto rozważyć zastrzyk gotówki od banku i skusić się na kredyt gotówkowy. W okresie wakacji banki rozszerzają swoje oferty z uwzględnieniem wakacyjnych potrzeb przyszłych kredytobiorców.

Wystarczy wprawdzie jedna wizyta w banku, miła pani w okienku i zaświadczenie o stałych, nawet niezbyt dużych dochodach. Ale decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że spłata pożyczki oznacza cały następny rok wyrzeczeń aż do następnych wakacji. Najtańsze, dostępne na rynku kredyty gotówkowe udzielane są na 15-17% realnego oprocentowania w stosunku rocznym, dlatego planując kredyt wakacyjny, zastanowić czy budżet rodzinny to wytrzyma.

Kredyt gotówkowy a urlop

Wzięcie kredytu trzeba dobrze przemyśleć, zazwyczaj poleca się zaciąganie zobowiązań na cele inwestycyjne niż konsumpcyjne, ale kiedy marzymy o wakacjach życia, to nie sposób nie brać pod uwagę tego typu rozwiązań. Najpierw warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania przed wzięciem kredytu. Czy nie zalegamy z czynszem i opłatami? Czy nie musimy pilnie oddać długów? Czy zaraz po wakacjach nie mamy większych opłat? Jeśli na każde odpowiedzieliśmy negatywnie to śmiało możemy zacząć rozważać kredyt. Kalkulujmy tak, aby wziąć jak najmniejszą kwotę oraz jak najszybciej ją spłacić. Rozsądnie byłoby poszukać wspomnianych tanich wczasów last minute, zadłużyć się na maksymalnie 1, 5 tys. zł, wziąć kredyt na rok i sprawnie go oddać. Z kolei jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy wzięcie kredytu na mieszkanie, spłacona w terminie pożyczka na wakacje może poprawić nam wiarygodność w banku. Aby wakacje nie odbiły nam się czkawką musimy odpowiedzieć sobie jakiego rzędu raty jesteśmy w stanie udźwignąć i jak długo chcemy spłacać wakacyjny wyjazd.

Jak wybrać mądrze kredyt?

Kiedy uznaliśmy, że w domowym budżecie jest miejsce na spłatę rat to w pierwszej kolejności zapytajmy o pożyczkę w banku, w którym mamy konto. Być może otrzymamy preferencyjne warunki. Potem porównajmy tę ofertę z propozycjami innych banków. Przed podpisaniem przeczytajmy umowę, zapytajmy o wysokość raty i całkowity koszt pożyczki. Możemy też poradzić się rodziny czy znajomych, może ktoś z nich brał wcześniej kredyt wakacyjny i mógłby coś polecić.

Wczasy na kredyt jednak nie są dla każdego. Gdy jesteśmy niepewni miejsca pracy albo kiedy mało zarabiamy i wystarcza nam na życie powinniśmy się wstrzymać od zaciągania pożyczki. Może to być zbyt dużym obciążeniem także, gdy jesteśmy w trakcie spłacania innych pożyczek.