Wakacje nad morzem

Kiedy sezon wakacyjny się zbliża zaczynamy myśleć o naszym przyszłym urlopie. Turystyka w Polsce może przybierać różne formy a opcji do wyboru jest całe mnóstwo. Możemy rozważać wakacje nad Bałtykiem, wakacje w górach czy wyjazd zagraniczny. To, co wybierzemy zależy od naszych preferencji spędzania czasu wolnego oraz naszej sytuacji finansowej. Posiadanie dzieci też jest ważnym kryterium branym od uwagę, kiedy wybieramy rodzaj wakacji. Im też musi się podobać na wczasach, i żeby się nie nudziły podczas wyjazdu.

Jeśli zdecydujemy się na wakacje nad Bałtykiem trzeba się zastanowić jakie miasta oferują atrakcję, które nas zainteresują i co oprócz morza możemy zobaczyć.

Co warto zobaczyć nad morzem?

Ruchome Wydmy – znajdują się one na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w którym dochodzi do procesu przemieszczania się wydm. Piasek, który wyrzuca morze, osadzany jest na plaży, a następnie z pomocą wiatrów przemieszcza się nad mierzeję Łebską. W ciągu roku wydmy potrafią się przemieszczać nawet do 12 metrów.

Ruiny Kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu – Trzęsac jest niewielką miejscowością, w której możemy podziwiać wpływ niszczycielskiej siły morskich fal. Na klifowym brzegu, nad samym urwiskiem znajduje się unikalny zabytek w postaci ruin kościoła. Do dzisiaj zachowała się tylko jedna ściana zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku kościoła św. Mikołaja.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy – 28 ogrodów zajmujących powierzchnię około 4 ha. Na ich terenie rośnie ponad 6000 gatunków roślin z całego świata. Na terenie ogrodów znajduje się największy na świecie labirynt grabowy. Na powierzchni 1 ha nasadzono 180 000 drzew i starannie uformowano ich korony, tak aby tworzyły ściany o wysokości 2 m. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 3 km, można wybrać jedną z 3 tras zwiedzania.

Obrotowa Kawiarnia w Kołobrzegu – w hotelu Arka Medical SPA, na jedenastym piętrze znajduje się obrotowa kawiarnia, która jest również punktem widokowym. Możemy podziwiać widoki, niezależnie od miejsca siedzenia, ponieważ cała kawiarnia powoli się obraca.

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – To około 100 metrowy deptak, na którym znajdziemy wmontowane płyty z mosiądzu z odciśniętymi dłońmi wybitnych twórców filmów i sztuki.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – skansen został założony, żeby nie zapomnieć kultury słowiańskiej. Najpopularniejszą imprezą w skansenie jest majowe Czarne Wesele, wywodzące się z dawnej tradycji wspólnego kopania torfu.

Mierzeja helska – półwysep jest zbudowany z piasku, który gromadzi się cały czas, tworząc kraniec Polski. Ma 35 kilometrów długości. Cały teren ten jest chronionym obszarem Natura 2000.

Turystyka nadmorska ma nam wiele do zaoferowania. Jeden urlop na pewno nie wystarczy nam, żeby odwiedzić wszystkie te piękne miejsca, dlatego zachęca się, by nad polskie morze wybierać się, co roku.