Jak skutecznie dbać o zęby?

Irygator do zębów jest to urządzenie przypominające myjkę ciśnieniową dla zębów. Jest stworzone z myślą o osobach, które chcą skutecznie dbać o swoje zęby. Z jego pomocą można skutecznie usunąć resztki pożywienia znajdujące się w przestrzeniach między zębowych, gdzie nie docierają do nich w wystarczającym stopniu zarówno środki do płukania ust, jak i szczoteczki do zębów oraz nici dentystyczne. Irygator zatem okazuje się skuteczniejszą alternatywą.

Rodzaje irygatorów dentystycznych

Irygatory dentystyczne mają dwa rodzaje. Są albo stacjonarne albo przenośne. Modele stacjonarne będą zajmowały sporo miejsca, ale plusem ich jest duży pojemnik na płyn, który nie wymaga częstego napełniania oraz wygodna w manewrowaniu rączką z możliwością płynnej i bardziej elastycznej regulacji mocy strumienia. Jednak, kiedy wybieramy się w podróż dużo lepszym rozwiązaniem są irygatory do zębów przenośne. Minusem może być mały zbiornik, ale biorąc pod uwagę to, że dzięki temu irygator przenośny jest poręczniejszy, minus ten nie jest decydujący.

Kto może korzystać z urządzenia?

Według stomatologów wszyscy ci, których celem jest zdrowie własnych zębów i dziąseł. Irygator szczególnie polecany jest osobom zmagającym się z problemem wrażliwych i krwawiących dziąseł, czy odsłoniętych szyjek zębowych. Również w przypadku wyjątkowo ciasnych przestrzeni między zębowych jest doskonałym rozwiązaniem.

Osoby zaczynające przygodę z irygatorem często obawiają się wysokiego ciśnienia, jednak ta obawa jest bezpodstawna. Ciśnienie wytwarzana przez urządzenie jest niskie, więc nie uszkadza dziąseł. Przeciwnie, delikatnie masuje dziąsła, efektywnie je wzmacniając. Przyczynia się to wyraźnie do zmniejszenia ich krwawienia. Jeśli irygator będzie stosowany przez dłuższy czas, można spodziewać się nawet zniknięcia tego uciążliwego i jednocześnie groźnego dla naszych zębów problemu. Dzięki wydłużonemu kształtowi końcówek strumień płynu dociera do naprawdę trudno dostępnych miejsc, do których nie dosięga nawet nić dentystyczna. Warto również wspomnieć, że irygatory mają regulowane ciśnienie.

Ceny irygatorów

Najtańsze irygatory do zębów przenośne można dostać za około 140 złotych. Najdroższe modele tego typu to natomiast koszt ok. 500 złotych, a na różnicę w cenie wpływają zazwyczaj ilość programów i design. Z kolei stacjonarne irygatory dentystyczne to wydatek w granicach od 200 do nawet 700 złotych.

Co daje stosowanie irygatorów?

Dłuższe stosowanie tego urządzenia poprawia kondycję dziąseł, dokładne czyści przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe, zakamarki aparatów ortodontycznych, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej oraz zapewnia ochronę przed próchnicą w miejscach stycznych zębów.