Prawidłowe mycie zębów

Higiena jamy ustnej powinna stać się naszą rutyną, ponieważ prawidłowe dbanie o zęby może zapobiec rozwijaniu się takich chorób jak próchnica czy kamień nazębny. Jednak wiele osób zaniedbuje podstawowe czynności albo myje zęby niedokładni, nie usuwając zalegających między zębami resztek jedzenia.

Z badań przeprowadzonych wśród Polaków wynika, że 11 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn wcale nie myje zębów. Stomatolodzy twierdzą, że już po dwóch — trzech tygodniach od przerwania regularnych zabiegów higienicznych w jamie ustnej pojawiają się pierwsze objawy próchnicy. Dlatego też ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju cierpi na tę chorobę. Przyczynia się do tego niewłaściwa dieta i brak znajomości zasad prawidłowej pielęgnacji zębów i dziąseł.

Jak prawidłowo utrzymywać higienę jamy ustnej?

Czyszczenie zębów wcale nie musi być skomplikowanym i żmudnym zajęciem. Usuwanie płytki nazębnej jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Płytka nazębna odkłada się głównie w przestrzeniach międzyzębowych. Są to miejsca, które najtrudniej skutecznie czyścić. Najczęściej tam rozpoczyna się próchnica i powstają choroby dziąseł. Jednak wystarczy się przyłożyć do mycia zębów i pamiętać o paru zasadach, żeby robić to skutecznie.

Trzeba dokładnie szczotkować zęby 2 razy dziennie oraz codzienne stosować nić dentystyczną,
przestrzegać pełnowartościowej diety i ograniczać przekąski pomiędzy posiłkami, stosować produkty do higieny jamy ustnej zawierających fluor, w tym pasty do zębów, stosować fluorkowe płukanki do ust (według zaleceń stomatologa).

Odpowiednie szczotkowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest fundamentalna, żeby zapobiec rozwojowi chorób dziąseł i zębów. Dlatego nawet jeśli myjemy zęby codziennie a robimy to niepoprawnie, bakterie i tak mogą się mnożyć w naszej jamie ustnej. Ważna jest dobra technika szczotkowania zębów. Powinno się trzymać szczoteczkę pod kątem 45° do linii dziąseł i czyścić ruchem wymiatającym lub obrotowym zaczynając od linii dziąseł. Szczotkować zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba od przodu do tyłu. Na końcu wyczyścić język i policzki, żeby usunąć bakterie.

Odpowiednie szczotkowanie

Musimy wziąć około 45 cm nici, pozostawiając między palcami 2, 5-5 cm. Delikatnie przesuwamy nić zagiętą wokół zębów. Czyścimy miejsca poniżej linii dziąseł, ale staramy się, aby nić nie dotykała dziąseł zbyt gwałtownie.

Pamiętając te wskazówki przy kolejnym myciu to czyszczenie zębów nie będzie stanowiło dla nas wyzwania i dzięki temu uchronimy się od próchnicy i innych chorób związanych z zębami.