Jak wybrać szlak górski?

Co prawda Beskidy nie są najbardziej wymagającymi górami w Polsce, ale tak czy siak trzeba się odpowiednio przygotować do wycieczek po nich. Najważniejsze jest to, żeby wybrać odpowiedni szlak i zaplanować wycieczkę. Jak to zrobić?

Mapa turystyczna

Warto zaopatrzyć się w zwyczajną mapę papierową. Co prawda obecnie większość z nas używa telefonu, ale jednak nie jest on niezawodny. Dlatego zwiedzając szlaki górskie zdecydowanie warto mieć przy sobie zwykła mapę. Nie zabiera ona wiele miejsca w plecaku, a pomoże nam w trasie. Warto zaznaczyć na niej trasę, którą będziemy iść i trzymać się jej.
Oprócz tego oczywiście można skorzystać z odpowiednich aplikacji. Musimy się jednak liczyć z tym, że możemy stracić zasięg, a nasz telefon może się rozładować. Oczywiście można korzystać z różnych aplikacji z mapami, ale zdecydowanie nie powinny one zastąpić zwykłej mapy. Mogą za to doskonale ją uzupełniać. Na pewno warto ją wykorzystać do tego, żeby zaplanować trasę, ale potem lepiej będzie polegać na tradycyjnej mapie. Zawsze warto też zabrać ze sobą power bank. Obecnie na rynku dostępne są nawet takie, które ładują się za pomocą promieni słonecznych. Takie urządzenie będzie świetnym rozwiązaniem w górach. Najważniejsze jest jednak to, żeby zawsze mieć przy sobie jakąś mapę, bo góry są miejscem, w którym można się bardzo łatwo zgubić.

Na co zwrócić uwagę wybierając szlaki górskie?

Jest kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim będzie to:
1. Średni i rzeczywisty czas przejścia.
Musimy tutaj pamiętać o tym, że średni czas przejścia wylicza się za pomocą wzoru matematycznego, który nie bierze pod uwagi przerw, które być może będziemy chcieli robić. Dlatego rzeczywisty czas przejścia może być zupełnie inny, niż ten, który sugerowany jest w przewodniku.
2. Warunki pogodowe.
Ważne jest to, żeby sprawdzić prognozę pogody. Jeśli będzie gorąco, musimy pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody. Zimą z kolei będziemy musieli zadbać o odpowiednie ubranie i przede wszystkim buty. Szlak może być śliski, co może sprawić, że dotrzemy na miejsce dużo później, niż zaplanowaliśmy.
3. Długość dnia.
Jak wszyscy wiemy, dzień latem jest dużo dłuższy, niż zimą i nie możemy o tym zapominać. Po górach nie powinno się chodzić po ciemku, ale jeśli już będziemy do tego zmuszeni, warto zabrać ze sobą czołówkę. Dzięki temu dotrzemy bezpiecznie na miejsce i nie będziemy musieli martwić się trzymaniem latarki w rękach.